БІЛОРУСИ ПРОТИ ВТЯГНЕННЯ У ВІЙНУ З УКРАЇНОЮ

Опубліковано: 2022-03-19 in analytics

Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що прямої участі білорусів у війні РФ проти України поки не спостерігається, однак до такого можливого сценарію українські військові готові. Білоруський опозиційний сайт Хартія 97 вказує на причину неучасті поки білоруських військових у військових діях: на їх думку, попри накази «зверху», більшість рядового складу білоруських частин, яких готували до нападу, налаштовані проти війни. В білоруський Генштаб доповідають про можливість того, що солдати розвернуть зброю проти офіцерів, якщо буде наказано пересікати кордон. Також очікується масова здача в полон у такому випадку. На Шацькому напрямку було затримано десантника з Білорусі, котрий добровільно перейшов на українську сторону, щоб не воювати.

Як зазначає директор Інституту світової політики Євген Магда війна Росії проти України стала серйозним викликом для Білорусі і її керівництва. Однак якщо Лукашенко зайняв позицію посібника воєнного злочинця Владіміра Путіна, за що повинен понести покарання, то позиція білоруського суспільства і військових не є такою однозначною. Станом на сьогодні білоруські армійці не взяли участь у вторгненні на Україну. Варто звернути увагу на важливий момент: глибоко помиляється той, хто вважає, що коли нам додасться ще тисяча кілометрів ворожого сухопутного кордону до двох тисяч уже існуючих, то Україні стане від цього легше – агресивні дії з боку Білорусі можуть стати для нас проблемою. Адже ворожі сили можуть опинитися на тих територіях, які вважаються українським тилом, а тому це означатиме потребу в залученні українських військ на відповідних напрямках. Інший момент, на який вказує український експерт: якщо білоруси вступлять у війну на боці Росії, то це на десятиліття, якщо не століття, змінить відносини між нашими народами. У ХХ столітті, коли постали Українська і Білоруська народні республіки, відносини між ними були абсолютно нормальними. УНР навіть допомагала БНР. 30 років тому було встановлено дипломатичні відносини між нашими державами, не існувало жодних серйозних протиріч. Дії Лукашенка, якого більшість європейських країн не визнають легітимним президентом, є злочинними. Проте Євген Магда закликає не асоціювати позицію білоруського диктатора з позицією усього білоруського народу і його тієї частиною, яка служить в збройних силах Білорусі.

Поки немає масштабних досліджень суспільних настроїв у Білорусі щодо можливої участі у війні з Україною. Згідно соціологічного опитування незалежної платформи для соціологічних досліджень в Білорусі «Народный опрос» (6170 респондентів) в соцмережі Телеграм участь у війні проти України на стороні Росії назвали катастрофою для Білорусі 98 % опитаних. Низка суспільно-політичних ознак вказує на те, що більшість білорусів, навіть військових, таки рішуче проти такої участі їх держави.

 

Павло Лодин, виконавчий директор Центру політичних наративів демократії