ЧИ ПРИМУСИТЬ СВІТ рОСІЮ ДО МИРУ?

Опубліковано: 2023-08-14 in analytics

Звичайно, після обговорень представників 40 держав у Джидді, що в Саудівській Аравії, про мирне рішення війни в Україні поки рано. Наразі йдеться про попереднє консультування і  виявлення позицій на рівні представників близького оточення лідерів та високопосадовців країн-учасниць. Однак, що вже мало б непокоїти (і, як бачимо з побіжної реакції, таки непокоїть) кремль – його голос не вважається більше необхідним у спільному пошуку такого рішення. Навіть попри те, що участь в дипломатичних перемовинах беруть гравці, котрих той звик вважати союзниками.

Офіційний Київ вважає зустріч у Джидді важливою підготовкою до Глобального саміту миру, метою якого вбачає підтримку української формули миру на вищому політичному рівні. Дипломатичними зусиллями він намагається зменшити вплив кремля на міжнародні події. Подія залучила не лише країни західного світу, а й держави так званого глобального Півдня, які дотепер тримали нейтралітет стосовно російсько-української війни. Більшість незахідних лідерів досі вважають нереалістичною вимогу остаточної воєнної перемоги України і вважають за краще розпочати переговори про припинення вогню. Деякі з цих держав, зокрема Індія та Китай, мають інтерес у послабленні, однак не поразці росії, щоб сповна використовувати її у напіввасальному положенні.

Зустріч також дозволила саудівській владі продемонструвати дипломатичну вагу і відновити репутацію після серйозних скандалів у минулому. Джидда не вперше стала місцем, де відбувається пошук рішень для припинення міжнародного конфлікту. Наприкінці травня там же зустрілися представники армії та парамілітарних груп Судану, який перебуває на грані громадянської війни. Також спільно з американською адміністрацією у Джидді шукали шляхів відновлення дипломатичних відносин арабського світу з Ізраїлем та досягнення стабільного миру на Близькому Сході.

На відміну від першої зустрічі в рамках даного формату у Копенгагені, в серпневому заході був присутнім китайський спецпредставник у справах Євразії Лі Хуей. Для Пекіна важливо залучити незахідні на свій бік, підкреслюючи співзвучність своїх інтересів з їхніми. Учасники висловлювали різні позиції, однак всі продемонстрували зобов'язаність дотримуватися принципів Статуту ООН, міжнародного права та поваги до суверенітету та недоторканності територіальної цілісності держав. Зустріч у Джидді відкрила можливість зміни риторики та позиції інших гравців, зокрема Китаю, стосовно кривавої війни, розв’язаної кремлівським режимом. Залучення більше держав до підтримки українського мирного плану може сприяти міжнародній ізоляції росії та пришвидшити українську перемогу.

 

Павло Лодин, виконавчий директор Центру політичних наративів демократії