ВЕЛИКА ШАХІВНИЦЯ: КОРИГУЮЧИ БЖЕЗИНСЬКОГО

Опубліковано: 2022-05-16 in analytics

9 травня Президент Дж.Байден підписав закон про надання військової допомоги Україні на умовах ленд-лізу, що трапилося всього вдруге в історії Сполучених Штатів. Значення цього виходить далеко за межі постачання озброєння і військової техніки: Україна не просто отримує безпрецедентну допомогу від західних країн, вона стає частиною самого Заходу, переходячи у вищу політичну лігу.

На перший погляд, таке твердження може звучати як перебільшення, але це не так. Для доведення потрібно звернутися до спадщини видатного американського політолога Збігнєва Бжезинського. В 1997 році він оприлюднив одну із своїх найбільш фундаментальних праць «Велика шахівниця: панування Америки та її геостратегічні імперативи». Аналізуючи провідних учасників гри на світовій політичній шахівниці, З.Бжезинський виділяє дві групи важливих держав: геополітичних гравців та геостратегічних центрів. Перші володіють спроможністю та національною волею для того, щоб справляти вплив на геополітичну ситуацію. Значущість іншої групи держав визначається не силовими характеристиками, а географічним розташуванням, що робить їх вразливими для геополітичних гравців. Бжезинський виділяє п’ять геополітичних гравців (США, росію, Китай, Індію. Німеччину і Францію), а також п’ять геостратегічних центрів, а саме: Азербайджан, Південну Корею, Туреччину, Іран і Україну. 

Чому в цій групі присутня Україна? На думку Бжезинського, існування України як незалежної держави допомагає трансформувати росію, перешкоджаючи останній залишатися євразійською імперією. Без України Росія залишиться переважно азійською імперською державою, що, швидше за все, буде втягнута у виснажливі конфлікти в регіоні все більш ісламізованої Центральної Азії. Тобто, по суті, від України залежить чи стане росія нормальною демократичною державою, чи залишиться азійською недоімперією.

Російсько-українська війна все більше підтверджує справедливість цієї тези З.Бжезинського. Запеклий опір російській агресії демонструє зростаючу спроможність України впливати на трансформацію геополітичного простору. Мова йде про те, що Україна проявляє спроможність змінювати геополітику європейського континенту і особливо центрально-східної Європи, виступаючи як сила, здатна прикрити від російської імперської агресії, а також стати центром гравітації для держав посткомуністичного регіону та західних нових незалежних держав колишнього Радянського Союзу. За інерцією продовжуються спроби не пустити Україну до західних інституцій. Проте стає все більш очевидним те, що США і Європа вже розуміють не просто стратегічну важливість, але й необхідність України для майбутнього виживання західної цивілізації і одним із свідчень цього стало безпрецедентне за обсягом рішення американського президента про надання зброї для захисту від російської агресії. Образно кажучи, Україна перестає бути клітинкою поля великої шахівниці і перетворюється на активну фігуру на цьому полі.  

 

Сергій Федуняк, стипендіат програми Фулбрайта-Кеннана; професор кафедри міжнародних відносин Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича