КРЕМЛЬ, ДЕРЖАВИ БРІКС ТА ОБХІД САНКЦІЙ
Опубліковано: 2022-04-04 in analytics
Світова економічна криза 2008 року стала багатою на виникнення нових міждержавних утворень, зокрема, тоді з’явилася всім відома Велика двадцятка G-20. Не відмовилися скористатись ситуацією і «борці» з «однополярним світом», заснувавши у 2009 році досить чудернацьку організацію БРІКС у складі Бразилії, росії, Індії, Китаю і Південної Африки. Не секрет, що одним із ініціаторів виступив Кремль, намагаючись закріпити окупацію Абхазії і Південної Осетії таким собі своєрідним геополітичним наступом, об’єднавши опонентів західного глобального домінування.
Що спільного між вказаними державами досі залишається загадкою, адже на одному антиамериканізмі далеко не заїдеш. До прикладу, які можуть бути спільні стратегічні інтереси у вічних геополітичних суперників КНР та Індії? Автор згадує свої відчуття десятирічної давності на семінарі по БРІКС в одному з поважних аналітичних центрів американської столиці, коли його спікери від п’яти держав щиро не розуміли, що вони тут роблять і відверто говорили про штучність цієї конструкції. Зрештою,так воно і було, оскільки з часу створення вдалося створити лише Новий банк розвитку, котрий так по суті і не запрацював, а нещодавно, щоб не потрапити під санкції США, припинив трансакції в рф.
До недавнього часу БРІКС був такою собі «сплячою красунею», яких вистачало серед регіональних міжнародних інституцій. Проте він знову вигулькнув у зв’язку із російською війною проти України. Москва намагається використати партнерів по БРІКС з метою обходу санкцій, зокрема, при продажу енергоносіїв. За повідомленням ЗМІ, частина покупців російської нафти намагається робити це таємно через можливі репутаційні проблеми і економічні санкції з боку Вашингтона. Російські танкери таємно переміщують великі об’єми нафти на заводи в Індії і Китаї.
Високопосадовці США попередили Індію про наслідки порушення ембарго. З іншого боку, росія наголошує на привілейованому стратегічному партнерстві і пропонує Делі фантастичні знижки при придбанні російської нафти: мова йде про третину ціни. Тому не дивно, що індійське керівництво намагається допомогти вивести рф з-під санкцій, зокрема, шляхом створення спільної платіжної системи, що дозволяє вести розрахунки в рублях і рупіях. Подібні перемовини про створення альтернативної платіжної системи Кремль веде також з Китаєм. На додачу, варто згадати і фактичну непідтримку Делі і Пекіном проукраїнських резолюцій в Генасамблеї ООН.
Можна лише виразити сум з того приводу, що дві провідні світові держави ніяк не можуть знайти баланс між підтримкою базових принципів міжнародного права з одного боку, і економічною вигодою та політичними антизахідними амбіціями з іншого, і, тим самим, підтримують російського агресора, що чинить геноцид на українській землі.
Сергій Федуняк, стипендіат програми Фулбрайта-Кеннана; професор кафедри міжнародних відносин Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича