ТЕПЕР СЛОВО ЄВРОПІ
Опубліковано: 2025-03-02 in аналітика

Інцидент у Білому домі між президентами Д.Трампом і В.Зеленським 28 лютого не був звичайним непорозумінням, викликаним різночитанням обговорюваних документів чи недостатнім рівнем володіння англійською мовою українського керівника. Насправді він засвідчив, що американська адміністрація фактично відходить від взятих на себе партнерських зобов’язань стосовно України. Ба більше, світ став свідком початку процесу серйозного перегляду довготривалих стратегічних підходів з боку керівництва США, які були основою американської зовнішньої і безпекової політики у другій половині XX – на початку XXI століття. У такому випадку ситуація навколо України стала ілюстрацією і водночас каталізатором цього процесу.
Мова йде про трансформацію євроатлантичного вектора, а саме: США усуваються від європейських справ, насамперед від дотримання своїх традиційних зобов’язань у сфері безпеки, посилаючись на пріоритетність китайського і тихоокеанського напрямків. У найгіршому випадку це означатиме радикальне скорочення американської військової присутності на європейському континенті, відмову або мінімізацію безпекових зобов’язань перед європейськими союзниками чи й навіть вихід з НАТО. Суттєве ослаблення союзницьких відносин з європейцями означатиме, що Сполучені Штати залишаться наодинці з експансіоністськими потугами Китаю та неоімперською агресивністю росії, і зовсім не факт, що їм вистачить лише власних ресурсів для цього протистояння.
З іншого боку, ситуація, що виникає, ставить нагальні безпекові виклики перед об’єднаною Європою. Головне питання: як трансформувати наявну інституційну базу, щоб замінити у випадку необхідності США. Очевидним кроком видається насамперед створення потужної європейської безпекової структури на базі ЄС у вигляді Європейського оборонного союзу, подальше нарощування європейського компонента НАТО або ж (що зараз менш ймовірно) формування регіональних оборонних об’єднань на кшталт Балтійсько-Чорноморської дуги, Міжмор’я тощо. Тепер очевидно, що в усіх випадках Європа не обійдеться без військового ресурсу і досвіду України, оскільки на цей час сукупна сила європейців недостатня, а політична воля лише розпочинає прокидатись.
При цьому потрібно буде вирішити ще одну фундаментальну проблему, пов’язану з можливою відмовою Сполучених Штатів від надання безпекових ядерних гарантій європейським союзникам. Слід зазначити, що прем’єр-міністр Британії К.Стармер і президент Франції Е.Макрон готові розпочати дискусію про використання ядерної зброї для ядерного стримування росії на випадок, якщо Сполучені Штати відмовляться від цієї функції. Ядерні арсенали обох держав у порівнянні з російськими є символічними (понад 500 і понад 6000 боєголовок відповідно), проте достатніми, щоб заподіювати неприйнятну шкоду.
Зараз же європейці так далеко не заглядають і намагаються помирити Д.Трампа і В.Зеленського. Сьогодні лідери провідних держав Євросоюзу і Британії зустрілися у Лондоні для обговорення проблеми України. Основними питаннями зустрічі стали допомога Україні, а також розробка мирного плану для завершення війни. Багато у чому рішення мають характер найближчих планів, зважаючи на зіпсовані відносини між українським і американським керівництвом. При цьому важливо, щоб вони сформували передумови для створення серйозної договірної та інституційної бази тривалого миру, а саме справедливі збалансовані угоди і засновані на військово-політичних ресурсах партнерів і союзників гарантії безпеки для України.
Вже очевидно, що українська проблематика намертво вплетена у взаємини Старого і Нового Світів і її вже не вдасться вивести за рамки трансатлантичних відносин. З іншого боку, в контексті напружених і проблемних відносин з адміністрацією Д.Трампа, Європа залишається єдиним місцем, з яким Україна може пов’язувати забезпечення власної безпеки на найближчу перспективу. Для цього європейці повинні остаточно прокинутися і взяти відповідальність за безпеку континенту на себе.
Сергій Федуняк, стипендіат програми Фулбрайта-Кеннана; професор кафедри міжнародних відносин Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича