ВІД ПЕРЕМОГИ НАД НАЦИЗМОМ ДО ПЕРЕМОГИ НАД РАШИЗМОМ: УКРАЇНА ТА США У СПІЛЬНІЙ БОРОТЬБІ ЗА ДЕМОКРАТІЮ

Опубліковано: 2022-05-15 in analytics

Хто із нас не знає фрази: минуле не повернеш? Однак сучасні події в Україні вкотре підтверджують важливий історичний урок: допоки зло залишається безкарним та не знищеним повністю, воно відроджується, посилюється й намагається здобути перемогу над добром. Військовий наступ Росії проти України розпочався у 2014 році. Тоді, ціною неймовірних втрат, Україні вдалося призупинити агресора, який лише чекав чергової нагоди, щоб досягти поставлених цілей. Демократичний світ тоді зробив свій перший крок, однак він чимось нагадав події кінця 1930-х років, коли наступ нацистської Німеччини не знайшов гідного спротиву від західних демократій. Ціною стала Друга світова війна з десятками мільйонів загиблих та поранених, зруйнованими містами та селами, зламаними долями… А результатом – зміна світопорядку та становлення біполярної системи міжнародних відносин.

Широкомасштабний збройний наступ Росії на Україну розпочався через вісім років латентної гібридної війни – 24 лютого 2022 року. Останні заяви президента РФ В.Путіна засвідчують його прагнення не просто повернути світ до біполярності, а фактично встановити монополярний світопорядок, де Росія відігравала б передову роль. І світ усвідомлює, що ця війна – екзистенційна. Її ціною є саме існування демократії як такої. Символічно, що саме у день перемоги за радянським святковим календарем – 09 травня 2022 року – президент Джо Байден підписав Закон про ленд-ліз для оборони демократії Україною від 2022 року, наголосивши при цьому: «Ми підтримуємо Україну. Ці кроки є витратними, але ховатися від агресії ще дорожче. Така програма була минулого разу під час Другої світової війни. Зараз Європа потребує ще більше нашої допомоги».

Ці дві історичні події - Перший і Другий закони США про ленд-ліз (від поєднання слів «позичати», «здавати в оренду») відділяє понад 81 рік. Перший Закон про сприяння обороні, згідно з яким США постачали своїм союзникам боєприпаси, техніку, продовольство, стратегічну сировину, включаючи нафтопродукти та матеріальні засоби президент США Франклін Рузвельт підписав 11 березня 1941 року. Нагадаємо: на той час США ще не брали участі в Другій світовій війні, але перед небезпекою нацистсько-фашистської загрози відійшли від політики нейтралітету і почали фактично формування антигітлерівської коаліції. Згідно з законом 1941 року, до якого СРСР (до складу якого входила й Українська РСР) приєднався у жовтні-лютому 1942 р., США поставили 42 державам-союзницям товарів і зброї на 50,1 млрд дол. (близько 13% усіх воєнних витрат США у роки війни, або понад 50% їхнього експорту), що за нинішнім курсом складає близько 700 млрд дол. Найбільше отримала Велика Британія - 31,4 млрд дол., а Радянський Союз був другим - 11,4 млрд дол. (за нинішнім курсом - близько 180 млрд дол.). Згідно з даними істориків (наприклад, І.Дерейко, В.В'ятрович), ленд-ліз забезпечив потреби радянської армії та промисловості на 16% у бронетанковій техніці, 15,3% – у літаках, 32,4% – у бойових кораблях, 18,4% – у зенітній артилерії, понад 80% – у радіолокаційній апаратурі, 66,1% – у вантажних і легкових автомобілях, 80% – у медикаментах і медичному устаткуванні, понад 50% – у паливно-мастильних матеріалах тощо. Не зважаючи на прагнення сучасної Росії привласнити перемогу над нацизмом, вагомість допомоги за ленд-лізом для забезпечення спершу порятунку, а потім і перемоги СРСР над нацистською Німеччиною не заперечує навіть пострадянська російська історіографія. Остаточно радянський борг за ленд-лізом (приблизно 774 млн дол.) погасила вже Російська Федерація в 2006 р.

Нинішній Закон про ленд-ліз-2022 спрямований на захист України як держави-засновниці ООН, народ якої разом із народами всіх країн антигітлерівської коаліції зробив вагомий внесок у перемогу над фашизмом і нацизмом. Своєю віроломною агресією проти України Росія спаплюжила пам‘ять про історичну і доленосну для Європи та світу перемогу союзників по антигітлерівській коаліції в Другій світовій війні. Сьогодні український народ героїчно виборює не лише право на власну державність, але й право на буття усього демократичного світу.

Закон про ленд-ліз для України публічно підтримали законодавці як від Демократичної, так і від Республіканської партії. У тексті документа йдеться про розширені повноваження президента США щодо передачі або надання в оренду Україні різного роду сучасних, у тому числі високотехнологічних, озброєнь і оборонних виробів зокрема для захисту цивільного населення від російського військового вторгнення. Крім озброєнь, Україна отримає у великому обсязі додаткову фінансову допомогу. Президент США вже запросив у Конгресу 33 млрд дол. на додаткову підтримку України. З них 20 млрд дол. нададуть нашій державі у вигляді військової допомоги, решту грошей буде виділено на економічну та гуманітарну підтримку. Також у документі наголошується, що будь-яка позика або оренда оборонних виробів урядом України матиме умови щодо повернення, відшкодування та погашення позики або оренди. Зазначимо, що в Штутгарті, у зоні відповідальності Європейського командування США, вже створено центр координації постачання військової допомоги Україні.

В умовах надання Україні багатьма державами, зокрема членами НАТО і ЄС, великої кількості воєнної техніки, озброєнь, інших матеріалів закон про ленд-ліз має на меті серйозне збільшення американської допомоги в кількісному та якісному вираженні. Підписаний президентом США законопроєкт разом з рішеннями, прийнятими країнами-партнерами України 26 квітня 2022 р. в Рамштайні, має і велике історичне значення загальноцивілізаційного характеру, про що дуже влучно висловився колишній посол України у Вашингтоні Валерій Чалий: «Російська агресія, яка спрямована насамперед на знищення України, сприймається нарешті як екзистенційна загроза для європейської і світової безпеки».

Закон про ленд-ліз 1941 в кінцевому результаті став одним із ключових чинників повного розгрому нацизму і фашизму в Європі та світі. Підписання Закону про ленд-ліз-2022 свідчить, на нашу думку, про усвідомлене прагнення західних демократій забезпечити якнайшвидшу перемогу України над сучасним агресивним російським неонацизмом, подолати загрозу ядерного шантажу з боку Росії та розгортання нового глобального збройного конфлікту. А запорукою цього є героїзм і незламність українського народу, мужність його захисників і допомога союзників у кращих традиціях діяльності антигітлерівської коаліції часів Другої світової війни.

 

Сергій Троян, доктор історичних наук, професор, професор кафедри міжнародних відносин, інформації та регіональних студій Національного авіаційного університету

Наталія Нечаєва-Юрійчук, к.і.н., доцент кафедри політології та державного управління Чернівецького національно університету імені Юрія Федьковича, докторант кафедри політології та державного управління