«УКРАЇНСЬКИЙ ШОК» ДЛЯ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ СИСТЕМИ БЕЗПЕКИ

Опубліковано: 2022-04-19 in analytics

Упродовж тривалого часу після завершення «холодної війни» європейці вважали, що їхні збройні сили цілком достатні для реагування на будь-які безпекові виклики і загрози. Вони за інерцією покладалися на військові ресурси свого найпотужнішого союзника – Сполучених Штатів. Першим тривожним дзвінком для збройних сил деяких європейських країн став дефіцит авіаційних бомб в ході проведення операції проти військ М.Каддафі у 2011 році.

Бойові дії в Україні продемонстрували невідповідність наявних збройних сил європейських країн сучасним викликам. Проведене у 2014 році дослідження показало, що у випадку російської агресії проти балтійських держав, союзники по НАТО не встигнуть ввести військові контингенти до того, як рф окупує цей регіон.

По суті, єдиною дієздатною європейською армією залишаються Збройні сили України, які перед початком другого етапу війни налічували приблизно 240 тис. особового складу. Принагідно нагадаємо, що збройні сили найпотужніших європейських держав, а саме Німеччини, Франції і Великої Британії налічують відповідно 177, 389 і 150 тисяч (сумарно це понад 700 тисяч осіб). При цьому українські військові стримують армію російського агресора чисельністю близько 900 тис., яка останні десятиліття вела активні бойові дії і має найбільший військовий досвід порівняно з європейськими арміями, які здійснювали миротворчі операції.

В умовах що склалися українські ЗСУ є справжнім щитом, що захищає Європу перед російськими ордами. Власне, це обумовлює безпрецедентну матеріальну підтримку з боку країн ЄС. В будь-якому випадку раціональніше підтримати фінансово та технічно чужу армію, яка може воювати замість твоєї.

Водночас події в Україні спричинили перегляд європейськими країнами своїх військових програм. Попри те, що НАТО є гарантом безпеки для країн членів, європейські країни в терміновому порядку нарощують свої армії та збільшують військові бюджети. Нещодавно німецьке керівництво вирішило додатково виділити 100 мільярдів євро на модернізацію Бундесверу та закупити американські багатофункціональні винищувачі-бомбардувальники 5-го покоління F-35. Ще одним прикладом радикального підходу до підвищення обороноздатності стала Польща. Згідно зі щойно ухваленим законом «Про захист Вітчизни» чисельність збройних сил країни виросте майже вдвічі до 300 тисяч осіб, а витрати на оборону наступного року становитимуть понад 3% ВВП. Також планується серйозна модернізація техніки і озброєнь.

Таким чином, прикриваючись українським щитом, Європа поступово виходить від шоку і приводить власні збройні сили у відповідність  до безпекових потреб.

 

Сергій Федуняк, стипендіат програми Фулбрайта-Кеннана; професор кафедри міжнародних відносин Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича