БРЮСЕЛЬСЬКІ ДИСКУСІЇ ПРО РОСІЙСЬКІ ВОЄННІ ЗЛОЧИНИ ПРОТИ УКРАЇНСЬКИХ ДІТЕЙ

Опубліковано: 2023-05-30 in Події

У стінах будівлі Європарламенту відбулася публічна дискусія на тему «Як можливі права дітей під час військового конфлікту: український вимір». Нею була відкрита організована Центром політичних наративів демократії та Центром ім. Юліуша Мєрошевського (Республіка Польща) фотовиставка «Війна в Україні очима дітей», яка пройде з 30 травня по 5 червня.

В рамках дискусії депутат Європарламенту від Республіки Польща Ришард Чернецький нагадав, що примусове перевиховання дітей є формою геноциду. Крім того, у 1948 році конференція ЮНЕСКО також визнала, що викрадення і винищення дітей є злочином проти людства. Чинні міжнародні правові інструменти мають стати загальноєвропейською зброєю проти Росії, закладати основу для обвинувачення Росії. Польський політик закликав до тісної співпраці задля захисту України, українського народу, зокрема цивільного населення та дітей, оскільки це є моральним обов'язком європейців, що не має альтернативи. Слід не тільки говорити про солідарність, але й проводити реальну і конкретну політику, яка може якнайшвидше відкрити двері для України. Ришард Чернецький підкреслив важливість фотовиставки і висловив сподівання, що вона стане кроком до реального членства України.

Аналітик Центру політичних наративів демократії, доктор філософії Наталія Юрійчук-Нечаєва вказала на значення виставки стимулювати роздуми всередині демократичного світу, що слід робити, щоб захистити себе і своїх дітей. Офіційно внаслідок повномасштабного вторгнення понад 500 дітей загинули, а понад 1000 дітей поранені – і багато з них, яких можна побачити на фотографіях виставки, втратили своє по-справжньому щасливе дитинство. Крім того, понад 3 мільйони людей було вивезено до Росії і понад 12 000 дітей втратили свої сім'ї та домівки. І все це відбувається поряд, в Центральній Європі, що означає потребу дати відповідь на всі ці виклики. Наталія Юрійчук-Нечаєва висловила вдячність за потужну підтримку Євросоюзу, яку Україна отримує з першого дня російського вторгнення і російської агресії.

Заступник директора Центру ім. Юліуша Мєрошевського Лукаш Адамський у переданому слові зазначив: «Я б сказав, що документування злочинів має юридичний вимір (підготовка обвинувальних актів російським політикам, чиновникам і військовим), історичний вимір (створення або збір історичних джерел), моральний вимір (показ обличчя війни) і, нарешті, політичний вимір (переконання людей, які ще не до кінця розуміють, що відбувається, максимально допомагати Україні, щоб Росія була змушена припинити такі варварства). Ніщо не промовляє сильніше, ніж доля дітей, невинних істот, які позбавлені батьків, братів і сестер і нормального дитинства. У нашій культурі шкода, заподіяна дітям, вважається одним з найбільших гріхів. Саме тому вчинення Російською Федерацією злочинів проти дітей є синонімом диявольської антикультури, яку навіть несправедливо називати варварською». Було висловлено подяку всім за участь в організації виставки і сподівання, що вона сприятиме ще більшому усвідомленню долі України, українців і українських дітей, вбитих або постраждалих від московських військ.

З 24 лютого 2022 року, коли почалася широкомасштабна збройна атака Російської Федерації, до 7 травня 2023 року Офісом Верховного комісара ООН з прав людини встановлено 23 606 втрат серед цивільного населення в країні: 8 791 загиблих та 14 815 поранених. Зокрема, у звіті зафіксовано 1335 втрат серед дітей, що демонструє масштаб вчинених Російською Федерацією воєнних злочинів та злочинів проти людяності.