МАРЕК БУДЗІШ: УКРАЇНА ТА ПОЛЬЩА ПОТРЕБУЮТЬ СТРАТЕГІЇ, ПОТОЧНІ ПИТАННЯ ГЕНЕРУЮТЬ КОНФЛІКТИ

Опубліковано: 2023-09-27 in analytics

Польський експерт Марек Будзіш вважає, що Україна та Польща потребують стратегічних відносин попри взаємні упередження та острахи, спричинені історичною політикою або виборчими циклами в кожній із країн. Про це йдеться в інтерв’ю для порталу Західний інформаційний фронт.

«У кожного з нас є свій особистий досвід. Мої прадіди і прабабусі були вбиті на Волині. По-звірячому. Чи потрібно з цього робити висновок, що ми повинні сваритися наступні 100 років? Саме в цьому і полягає стратегія. Ми думаємо про майбутнє і будуємо фундамент цього майбутнього . . . за моїми оцінками з розмов із людьми, які формують політику партії, є сильне переконання у необхідності створення польсько-українського стратегічного альянсу,» - наголошує М. Будзіш

Польський аналітик підкреслює, що Польща не готується до виходу з ЄС і не має жодного бажання відновлювати Першу Річ Посполиту. На його думку, частина українських експертів перебуває у полоні упереджень щодо керівної партії «Право і Справедливість» 

Відсутність стратегії польської-української співпраці призвела до нинішньої кризи: «Потрібна державна стратегія з обидвох боків. Будівництво альянсу вимагає стратегічного мислення, а також потреби реагувати на загрози, які десь на горизонті, спроби протидіяти цьому, спроби побудувати певну спільну комунікаційну стратегію. Це дуже складне завдання . . . Якщо немає певного бачення цільової моделі, стратегічного альянсу, якщо є невизначеність щодо намірів іншої сторони, то тоді над відносинами починають домінувати поточні питання. А поточні питання завжди потенційно конфліктні. Це питання зерна, це питання прикордонного переходу чи будівництва нових прикордонних переходів». Окремо зазначено, що міцні альянси не можуть бути збудовані на патерналістських засадах.

М. Будзіш вказує на те, що в Європі лише Польща та Україна здатні в перспективі 5, 10 або 20 років ефективно стримувати російську федерацію з огляду на можливості проєкції сили.

На думку експерта, нова система безпеки в Європі має охоплювати Україну і стримувати росію. А це означає, що жодна зі сторін не є благодійником – і НАТО, і Україна зацікавлені у такій системі.